Verilerden oluşan bir dünya içinde mi yaşıyoruz yoksa hayatımızın her alanında veriler mi var. Büyük veri kalabalığından oluşan bir dünya içinde kendimize bir yer arıyor olabiliriz. Dünya değişiyor verilecek olan kararlarda, süreçlerin işleyişinde yaptığımız mevcut araştırmalar da olsun hayatımızın her alanında tüm yaşantımız da verilerle hareket ediyoruz. Amaç aslında bu büyük veri kalabalığı içinden anlamlı sonuçlar çıkartabilmek. Çıkan doğru karar ve sonuçlara göre ileriye dönük öngörüler hayatımızı şekillendirmede bize yardımcı oluyor. 3 temel yapı taşı bilgisayar, bilgi ve istatistiksel süreçlerin bir araya gelmesi anlamlı verilerin ortaya çıkmasında bize yardımcı olmaktadır. Bu kapsamın genel tanımı veri bilimi adıyla hayatımıza girmiş durumda.

Veri bilimi üzerine yapılacak olan çalışmalarda python bize yardımcı olabilecek çok çeşitli kütüphaneleri bulundurmaktadır. Python programlama kolay öğrenilebilen tüm işletim sistemlerinde çalışan anlaşılır bir yazılım dilidir. Bunların dışında veri bilimi konusunda zengin kütüphaneleri üzerinde barındırmaktadır. Özellikle çokça kullanacağımız numpy ve pandas kütüphanelerini pycharm arayüzü üzerinden nasıl yükleyeceğimize bakalım.

Menüden; File –> Settings ile sağ bölümde açılan pencere üzerinde sağ üst köşede bulunan “+” simgesine tıklayalım.
Aşağıda açılan pencerede search bloğuna numpy yazalım.
Seçilen numpy paketini aşağıda ki butondan Install Package’ a tıklayarak ekleyelim.

Bu şekilde numpy kütüphanesini python sistemine eklemiş oluyoruz. Aynı şekilde pandas kütüphanesini de sizler sisteme ekleyebilirsiniz.

Kullanacağımız kütüphaneleri kısaca tanıyalım. İleride yapacağımız çalışmalarda da farklı kütüphanelere erişim sağlayabiliriz. Onlar hakkında da daha sonra kısa bilgiler veririz.

Numpy

Numerical Python sayısal işlemler olarak da bilinir. Python’ da bu kütüphane üzerinde ilgili matematiksel, matris, sayılarla veri üretme, istatistiksel fonksiyonlarla ilgili işlemlerimizi hızlıca yapabiliriz.

Pandas

Verilerle ilgili tüm işlemlerimizi bu kütüphane üzerinden gerçekleştirebiliriz. Kütüphanenin bize sağladığı en güzel özelliklerden biri, farklı kaynak sistemlerden veri çekebiliyor olmamızdır. Çekilen veri üzerinde anlam verebilme açısından, veri analizi, veri ile alakalı değişim işlemleri, verilerin güncellenmesine kadar bir çok işlemleri gerçekleştirebiliriz. Kütüphane verileri kendi içinde oluşturduğu tablolar sayesinde saklayabilir.

Bu çalışma ile veri bilimi konusuna kısa bir giriş yaptık. Aynı zamanda python ve kütüphanelerini tanıdık. Sonra ki yazılarda python kurulumunu inceledikten sonra veri bilimini öğrenmeye doğru adımlar atmaya devam edeceğiz. 🙂