Oracle teknolojisinin  ETL (Extract – Tranform – Loading) işlemler için kullanılan   Oracle Data Intagrator 11g programının kurulumunu yapacağız.

İlk kurmaya çalıştığım zamanlarda bana zor gelmişti, hatta kuramamıştım. 🙂 Daha sonra tekrar deneye deneye programı kurabildim. 🙂

Kurulum  aşamasında bize lazım olacak iki setup dosyası gerekiyor.

  •  Odi’ yi kurmadan  önce  Java Jdk  kurulu olmalı. Bilgisayarınızda nereye kurduğunuzu unutmayın.  Çünkü Odi kurulurken, Java Jdk’nın yerini göstermemiz gerekiyor.
  • Bilgisayarınızda JDK kurulu ise direk Odi’nin kurulumuna geçebilirsiniz.

Jdk ve Odi’ ye ait indirebileceğiniz adres olarak Oracle’ ın kendi sitesinden bulabilirsiniz.

 

Odi Kurulum:

Başlangıç için özet olarak yapacağımız adımları bu resimde paylaşmaya çalıştım.

 

İlk olarak Odi’ yi indirip dosyayı açtığımızda setup1 ve setup2 dosyasını göreceğiz. Resimde görüldüğü gibi setup2 dosyasını setup1 içine koyuyoruz.

 

Disk 2 yi disk1 içine koyduktan sonra, resimde ki adımlara göre Disk 1 içinde Install dosyasını açıyoruz. Install dosyası içinde benim bilgisayarım 64 bit olduğu için win64 dosyasını açıyoruz. Win 64 dosyasında bulunan setup kısmından kurulumu başlatıyoruz.

 

Setup’ı çalıştırdıktan yaklaşık 1 dk. sonra Oracle Universal Installer siyah ekranı açılacak. Bu kısımda yazının başında bahsettiğim, bilgisayarımızda kurulu olan Java JDK’ nın kurulu olduğu yeri siyah ekrana yapıştıracağız. Yolu gösterdikten sonra Enter click yaptığımız da Odi kurulum dosyası açılmış olacak. Bu adımdan sonra zor kısmı atlatmış oluyoruz. 🙂

 

Kurulum aşamasında açılan ilk ekranı görmüş olacağız. Bu adımı skip software işaretli olacak şekilde Next ile geçebiliriz.

 

Bu adımda Odi Studio (with local agent), Standalone Installation seçenekleri seçili şekilde next ile devam ediyoruz.

 

Bu adımda otomatik olarak yüklemeler yapıldıktan sonra next ile devam edebiliriz.

 

Bu kısımı özel olarak paylaştım. En başta disk2 yi dik1 içine kopyalamıştık. Kopyalama unutulabilir veya kopyalamadan kurulumada başlamış olabilirsiniz. Bu durumda bu adıma geldiğinizde direk atlayamıyorsunuz. Bilgisayarınızda Odi2 diskinin yerini göstermeniz gerekmektedir. Bunu gösterdikten sonra next ile devam edebilirsiniz. Disk2 yi disk1 içine en başta kopyalarsanız, bu adımı direk atlamış olacaksınız. 🙂

 

Bu kısımı Skip Repository Configuration yaparak geçebiliriz.

 

Bu kısımda Agent Name alanına localagent ve Agent Port alanına 20910 yazarak geçiyoruz.

 

Bu adımda 2. seçeneği seçiyoruz. Next yapıyoruz. Bir uyarı çıkacak buna Yes diyebiliriz. Daha sonra next ile devam edelim.

 

Açılan son pencereyide install ile geçiyoruz.

 

Son adıma geçildiğin de kurulum başlayacak ve otomatik olarak bitecektir.

Oracle Data Integrator 11g ürününü bilgisayarımıza kurmuş oluyoruz.  Odi’ yi açtığımızda karşımıza gelen pencere ile tanışalım.

 

Artık Etl işlemlerimiz için Odi’ yi kullanabilir. Veri ambarı için geliştirmeler yapabiliriz.  Etl için sadece kurulumlar yetmiyor. Bir sonraki yazıda etl geliştirmeleri yapabilmek için work repository çalışma ortamı ve üzerinde çalışcağımız database şemasını oluşturduğumuz master repository ortamlarını kurabiliriz. 🙂

 

Görüşmek üzere… 🙂